Norint vystyti darnią urbanistinę plėtrą bei kompleksiškas miestų urbanistines teritorijas, būtina užtikrinti efektyvų tarpinstitucinį bendradarbiavimą. Vis daugiau universitetų, Europos Sąjungos institucijų, administracinių savivaldų ir kitų darbo saitais susijusių organizacijų diegia naujus bendradarbiavimo modelius ir jų pasidalijimą siekiant efektyvesnio darbo bei rezultatų.
Gerinant, kuriant bei saugant miestų, miestelių, gyvenviečių gyvenamąją aplinką dažniausiai veikiama atskirai, todėl svarbus bendras sąmoningumas ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas. Skirtingų ministerijų bendradarbiavimo modeliai, sprendžiant tarpusavyje susijusias problemas, yra būtina sąlyga. Svarbu turėti gaires, kaip ministerijos galėtų geriau bendradarbiauti su miestų savivaldomis ir kaip patys miestai galėtų geriau bendradarbiauti su bendruomenėmis. Kokybiško bendradarbiavimo su miesto bendruomenėmis dėka galima išspręsti daugelį miestų problemų. Sistemiškam miestų vystymui reikalingas bendras, įvairių specialistų (geografų, sociologų, ekonomistų, urbanistų ir pan.) indėlis. Šiandien urbanistikos ir gretimų sričių profesionalų indėlis prisidedant prie darnios urbanizuotų ir urbanizuojamų teritorijų raidos yra nepilnavertis ir mažai matomas visuomenėje.
Užtikrinant efektyvų tarpsektorinį bendradardbiavimą, reikia veikti savo kompetencijos ribose, nustatyti kiekvieno vaidmenį, planuoti veiksmus, pasiskirstyti užduotimis, dalytis informacija. Būtina suvienyti pajėgas, kalbėtis, nustatyti ir siekti bendro tikslo – sprendimo, geriausiai atitinkančio urbanistines gaires.